czwartek , Maj 23 2024
Home » KNOW-HOW - kompendium wiedzy » Szminka, pomadka czy błyszczyk
foto.pinterest

Szminka, pomadka czy błyszczyk

Określenia szminka i pomadka używane są zamiennie tak jak biustonosz i stanik jeżeli bardzo chcemy doszukać się różnicy to powiedziała bym, że szminka nadaje kolor, a pomadka ma właściwości pielęgnujące i jest bezbarwna … ale w dzisiejszych czasach szminki (te kolorowe) też mają właściwości pielęgnujące, zawierają filtry UV, więc szukanie różnicy jest trochę na siłę, ale jak chcecie możemy to rozdzielić.
Szminki na ustach wyglądają bardzo elegancko i klasycznie – zwłaszcza te matowe. Błyszczyki natomiast są seksowne i zmysłowe. Wg badań -pewnie Amerykanów, bo tylko ich naukowcy zajmują się badaniami nad takimi rzeczami – faceci preferują czerwoną szminkę i różowy błyszczyk na ustach u kobiet. Związane jest to z tym, że w ich głowach usta pomalowane tymi kolorami przypominają waginę i podświadomie kobiety z tak pomalowanymi ustami wydają się mężczyzną atrakcyjniejsze. Drogie Panie teraz już wiemy jakie kolory obowiązkowo powinnyśmy mieś w kosmetyczce wybierając się na randkę 😉
 A teraz na poważnie:
Jak jest różnica między szminką a błyszczykiem?
Błyszczyk jest półpłynny (tubka – gęsty, pojemniczek ze specjalnym aplikatorem lub pędzelkiem) a szminka (zazwyczaj w formie sztyftu)IMG_5966 składa się głownie z tłustego kremu i barwnika. Oba produkty mogą być smakowe i posiadać różne właściwości np. nawilżające.
NOWOŚĆ na rynku błyszczyko-szminka cechujące się trwałość szminki i dające błysk błyszczka.
Czym kierować się przy wyborze?
Najlepsze przy wyborze będą własne preferencje. Jednak trzeba pamiętać, że szminka jest bardziej elegancka i w pewnych sytuacjach sprawdzi się lepiej. Trzeba więc mieć na uwadze okazję i nasze warunki – matowe kolory – szczególnie ciemne pomniejszają usta – rezygnujemy z nich jak usta są wąskie i niepełne. Błyszczki powiększają  – należy ich jednak unikać jeżeli usta są pełne i wydatne.
Jaki aplikować?
Do aplikacji szminki najlepszy będzie pędzelek ewentualnie wklepanie palcem. Tak nałożona szminka utrzyma się na ustach dłużej niż tradycyjne „maźnięcie” sztyftem po ustach. Błyszczyk przeważnie ma aplikator i spokojnie możemy używać tej gąbeczki lub pędzelka. Błyszczyki w tubce, kulce możemy aplikować bezpośrednio na usta lub użyć pędzelka. Jeżeli mamy błyszczyk w słoiczku skazane jesteśmy na palec lub pędzel.
Jaki kolor?
Wybierając kolor kierujemy się własnym gustem. Ważna będzie również okazja i strój. Od lat, niezależnie od mody sprawdza się zasada – akcent na oko lub usta – tylko jeden element ma być wyraźny. Kierując się tą prostą zasadą nigdy nie będziemy wyglądały na zmalowane.
Musimy również pamiętać, że kolor ust może wpłynąć na kolor zębów. Tak, tak temperatura barwy szminki może
spowodować, że nasze zęby wydadzą się bielsze (chłodne odcienie), a przy ciepłych odcieniach podbijemy żółty odcień naszego uzębienia. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że musimy zrezygnować z jakiś kolorów. Na rynku dostępne są setki kolorów i odcieni, więc na pewno znajdziemy odpowiedni odcień naszego ukochanego koloru.
Czy to prawda, że szminka wysusza usta, a błyszczyk je nawilża?
Szminka MATOWA stosowana przez dłuższy czas faktycznie może wysuszać, ale możemy zdecydować się na pomadkę w ulubionym kolorze o właściwościach nawilżających i wtedy nie tylko nada ona kolor, ale również „zajmie” się pielęgnacją. Na rynku dostępne są zarówno szminki jak i błyszczyki o różnych właściwościach i we wszystkich kolorach możemy więc kupić zarówno błyszczyk jak i szminkę nawilżającą, wygładzającą czy witaminową.
A  po co  nam konturówka? Jaśniejsza ciemniejsza od szminki ?
foto. internet
foto. internet

Konturówką możemy korygować kształt ust. Możemy np. pomniejszyć minimalnie dolną wargę a górną nieco powiększyć aby optycznie zmienić dysproporcję. Konturówka pełni jeszcze jedną ważna funkcję – utrzymuje szminkę „na miejscu”, tzn podczas upałów kiedy szminka lubi się rozjeżdżać poza naturalny kontur ust, konturówka właśnie utrzyma ją w ryzach. W latach 90-tych konturówka musiała być ciemniejsza niż szminka i co za tym idzie z daleka widoczna. Na szczęście to był ubiegły wiek, teraz konturówka ma być w kolorze szminki lub nawet minimalnie jaśniejsza od szminki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.