poniedziałek , Październik 25 2021
Home » KNOW-HOW - kompendium wiedzy » Z czego zrobione są kosmetyki
foto. pinterest

Z czego zrobione są kosmetyki

W dzisiejszych czasach trudno jest nam się obejść bez podstawowych kosmetyków. Nawet jeżeli nie malujesz się na codzień raz na jakiś czas na pewno sięgasz po chociażby tusz do rzęs czy szminkę. A czy zastanawiałaś się kiedyś z czego zrobione są te kosmetyki. Prawda jest taka, że kompletnie nie zwracamy na to uwagi.  Zamiast wysyłać Was do kosmetyczki, żebyście sprawdziły co tam producent napisał na opakowaniu po prostu Wam o tym opowiem. Nie ma znaczenia jakiej firmy kosmetyków używasz podstawowe składniki są zawsze takie same. I tak…

TUSZ DO RZĘS

Składniki każdej mascary to olejki, woski i barwniki. Mascary wyróżnia to jaki olejek jest wiodący. Najczęściej używane to lanolina, olejek rycynowy, olejek lniany i kilka olejków mineralnych. Jeżeli chodzi o wosk, to producenci najczęściej sięgają po wosk pszczeli lub parafinowy. A teraz najciekawsze czyli składnik, który nadaje kolor naszym rzęsom. Jeżeli używasz czarnej maskary barwnikiem jest sadza. W przypadku brązowej to tlenek żelaza, a za niebieski kolor tuszu odpowiada ultramaryna.

SZMINKA

To przede wszystkim tłusty krem i barwnik. Może również zawierać woski, olejki nawilżające (np. oliwkowy, parafinowy), witaminy (najczęściej A i E), filtry UV, substancje zapachowe, czy drobinki mające za zadanie np. odbijać światło. Konturówki mają podobny skład, za to dodaje się więcej barwnika, co powoduje, że są bardziej kryjące.

PUDRY

Głównym składnikiem pudru jest talk -ma absorbować sebum. Za właściwości kryjące odpowiedzialne są ditlenek tytanu i tlenek cynku. Kaolin sprawia, że nasz skóra jest matowa a puder trzyma się twarzy. No i oczywiście pigmenty. Dodatkowo może zawierać np. drobinki odbijające światło.

PODKŁAD

To nic innego jak mieszanka kremu i pudru. Dodatkowo może zawierać filtry UV, składniki pielęgnacyjne czy witaminy.

Oczywiście każda firma ma swój patent na łączenie składników, tak aby powstał produkt idealny. Wszystkie muszą zawierać jakieś substancje konserwujące, bo przeważnie ich okres przydatności do użytku to kilka czy kilkanaście miesięcy. Możecie szukać kosmetyków całkowicie naturalnych, bez żadnej chemii tylko musicie je wtedy przechowywać w lodówce i szybko zużyć zanim zaczną się puć, bo wtedy zamiast upiększać, będą szkodzić.

foto. internet
foto. internet