czwartek , Maj 23 2024
Home » KNOW-HOW - kompendium wiedzy » Idealna symetria – czy to rzeczywiście ideał piękna?
foto. wiedzoholik

Idealna symetria – czy to rzeczywiście ideał piękna?

Zastanawiałaś się kiedyś co to znaczy piękna? Jaki typ urody można uznać za ideał? … Z drugiej strony, mówi się, że ideały nie istnieją, a o gustach się nie dyskutuje … no i bądź tu mądry…

Już Palton mówił o trójpodziale twarzy (i nie tylko), czyli „zasadzie złotego podziału” – idealna twarz dzieli się na trzy równe części – takie równej szerokości poziome pasy. Inni twierdzą, że twarz powinna być symetryczna wzdłuż pionowej linii, poprowadzonej przez środek twarzy. I właśnie tym tematem zajął się fotograf Alex John Beck i to z jego eksperymentu pochodzą poniższe zdjęcia.

Beck sfotografował kilka osób i posługując się schematem ze zdjęcia po prawej stronie, stworzył lustrzane odbicia prawej i lewej strony ludzkiej twarzy. Nie ujawnił jednak jak model, czy modelka wyglądają naprawdę. Pokazał jedynie zdjęcia zmontowane z połowy twarzy i lustrzanego odbicia tejże połowy. Powstały tak podobne, ale jednak inne twarze. Zdjęcie po lewej powstało z lewej połówki twarzy modela/modelki, a to po prawe z prawej połówki. Czy faktycznie są to idealne twarze?

Na pierwszym, otwierającym artykuł zdjęciu są 3 twarze dwie stworzone przez Alexa Johna Back’a, a to podpisane „prawdziwe” przez grafika, który z obu zdjęć wyciął odpowiednią połowę twarzy i skleił w jedną. Jest to tylko poglądowy wygląd modelki, nie ma bowiem jej oryginalnego zdjęcia.